Our pricing philosophy is fairness and transparency

PRICING

Plan Options

Team and School plans are for districts and schools to have an end-to-end solution to get students reading for depth. If teachers do not yet have financial support from their school, they can access a “Personal” plan in the app (not listed below) to get more content and data than the Free plan.
Free
for infrequent use or trying out Actively Learn
$0
SIGN UP FOR FREE

All of These Great Features:

  • Catalog w/ thousands of texts across subjects and genres
  • Class assignments with interactive student reading
  • Embed questions, notes, and media into an assignment
  • Standards-based assignments
  • Automatic gradebook
  • Rent copyright texts for as low as 50 cents per student
  • Google classroom integration
  • Limit of 3 text imports per month
Team
for individual teachers and their students
$695
PER TEACHER
PER YEAR
minimum purchase of 3 licenses
REQUEST DEMO

Everything in Free, plus:

  • Unlimited text imports
  • Assignment, class, and student data reports
  • Assign to groups & individuals
  • Differentiation with extra help
  • Share & co-author assignments
  • Research tools, including Google Docs import
  • Printing and customization options
  • Professional learning center with modules for 12 literacy practices
  • Earn micro-credentials
  • Limit of 3 text imports per month
School
for a school/district to buy for all teachers, students and admins
$10
PER STUDENT
PER YEAR
bulk discount available (see below)
REQUEST DEMO

Everything in Team, plus:

  • Private school / district library to manage and share content
  • Administrator dashboards and rights management
  • Independent reading library with over 3,000 texts
  • Create standard sets and assessment rubrics
  • Assignment reviews for professional learning
  • Dedicated success manager who creates tailored implementation plan
  • Support to implement current electronic texts
  • In-person PD
  • LMS integration (Canvas)
  • Add-on: SIS integration
Free
for infrequent use or trying out Actively Learn
$0
Team
for individual teachers and their students
$695
PER TEACHER
PER YEAR
minimum purchase of 3 licenses
REQUEST DEMO
School
for a school/district to buy for all teachers, students and admins
$10
PER STUDENT
PER YEAR
bulk discount available (see below)
REQUEST DEMO

PREMIUM

Calculate Price for School Plan

PLAN DETAILS

The Right Plan for You

 
 
Free
Team
School
FEATURES
Class assignments with interactive student reading
Automatic gradebook
Google Classroom integration
Assignment, class, and student data reports
 
Assign to groups & individuals
 
Differentiation with extra help
 
Personalized scaffolding
 
Research tools, incl Google Docs import
 
Printing and customization options
 
Create standard sets and assessment rubrics
 
 
Administrator dashboards and rights management
 
 
LMS integration
 
  
Add-on: SIS integration
 
 
$
CONTENT
Catalog w/ thousands of texts across subjects and genres
Embed questions, notes, and media into an assignment
Standards-based assignments
Rent copyright texts for as low as 50 cents per student
Text imports
Limit of 3/month
Unlimited
Unlimited
Independent reading library
250 texts
250 texts
over 3,000 texts
Share assignments
 
Co-author assignments
 
Private school/district library to centrally manage content
 
 
Add-on: Include copyright texts with a flat fee
 
 
$
PROFESSIONAL LEARNING
Course modules for 12 pedagogy practices
 
Earn micro-credentials
 
Assignment reviews by success manager
 
 
IMPLEMENTATION
Dedicated success manager
 
 
Support to import current texts
 
 
In-person PD sessions (included with plans > $15k)
 
 
Tailored implementation plan
 
  

OUR PROCESS

Implementation and Evaluation

We strive to be not just a vendor, but a partner. Since you have limited funds it is imperative Actively Learn meets your instructional goals. Our process maximizes the value of your investment and ensures critical feedback from teachers and students is collected to help make long-term investment decisions.
PHASE 1
Assess Needs
  • Determine curricular areas that would be the best match for Actively Learn‘s benefits 
  • Decide which literacy practices should be focus areas for improvement (self-assessment)
PHASE 2
Plan
  • Establish roles & responsibilities for PD, training, socializing partnership, and identifying curricular gaps
  • Build professional learning and content plans
PHASE 3
Implement
  • Run training sessions with teachers and coaches
  • Conduct check-ins to review usage and pedagogy (e.g. scorecard) and make improvements as needed
PHASE 4
Evaluate
  • Conduct interviews and use surveys to measure learning outcomes, usability, and reliability (e.g. teacher and student survey)
  • Determine size and scope of future investment

PRICING PHILOSOPHY

Fairness, Affordability, and Transparency

We offer a complete literacy solution for the price of one book per student.

Fairness & Transparency
In an ideal world, everything we do at Actively Learn would be free to everyone. But our product is designed from the ground up for schools and we do not plaster it with advertising. That is why we have premium versions. 

We are transparent with our pricing because we have nothing to hide; schools tell us our prices are affordable and we want you to make an informed decision. We've seen reading tools that offer much less and still charge $60 per student, and then you have to find other schools buying it cheaper to bargain for a better deal. We respect that you have enough to do without worrying about a vendor fleecing you, so we keep pricing simple and consistent.
Ways to Save
The cost of a school or district license can easily be offset by simple measures that save on traditional costs.
  1. Access cost-efficient professional learning that teachers can use to demonstrate expertise instead of hiring expensive consultants.
  2. Substitute classics you buy (e.g. Romeo & Juliet) with free digital versions.
  3. Avoid paper copying of internet articles, PDFs, and quizzes while making distribution even simpler. 
  4. Rent digital books (as low as 99 cents for 3 months) instead of maintaining paper copies.
  5. Stop buying paper textbooks and use free, high-quality digital textbooks covering only what you need.